Antalya Sodalı Kumlama

Antalya Sodalı Kumlama

Antalya Sodalı Kumlama

* Benzersiz Yüzey Temizliği

Sodanın (Sodyum Bikarbonat) yumuşak ve kolay parçalanabilen kristal yapısı ana yüzeye hiçbir zarar vermeden hassas ve güçlü yüzey temizliği imkanı sağlar. Bu özellik Sodalı Kumlama Avantajlarında ön plana çıkar. Örnek vermek gerekirse; cam üzerindeki kalın kaplamalar bile, ana yüzeye hiçbir aşındırıcı etki yapmadan bu yöntemle temizlenebilmektedir. Daha hassas yüzeyler bile dikkatle uygulama yapıldığında zarar görmez.

* Tek Aşamada Yüzey Temizleme İşlemi

Standart kumlama yöntemleri, yüzey üzerindeki makine yağı, diğer yağlar, katran gibi maddeleri temizlemek söz konusu olduğunda kirli bir proses oluşturmaktadır. Tekrar kullanılabilir abrasivler, bu durumda ana yüzeye aşırı miktarda atık yapıştırabilmektedir. Soda kumlamada ise tek seferde yüzey temizliği sağlanabilmektedir. Diğer yöntemlerin çoğunluğunda böyle bir sonuç almak oldukça zordur.

* Ön Temizlik Gerektirmez

Ana yüzey kaplamasının makine yağı, karbon, katran gibi maddelerle kaplı olduğu durumlarda ve klasik kumlama yöntemleri söz konusu ise; önce bu atıkları yüzeyden temizlemek gerekir. Aksi takdirde kumlama esnasında bu atıklar kaplamaya hatta ana yüzeye kadar işleyip, ileride yapılabilecek kaplamalar için sorunlara yol açabilir.

* Çelik Yüzeylere Aşındırma Özelliği Yoktur

Metal yüzeylerden kaplamalar temizlenirken, kumlama abrasivi ister istemez ana yüzeye de çarpıp aşındırıcı etki gösterebilir. Soda kumlamada ise böyle bir durum söz konusu olmaz.

* Katı Atık Oranını Azaltır

Soda – Sodyum Bikarbonat kumlama materyali suda çözünebilir. Suda çözülerek atıklardan filtre edildiğinde, doğaya da hiçbir şekilde zarar vermediğinden dolayı kanalizasyon sistemine ve açık sulara tahliye edilebilir. Soda (Sodyum Bikarbonat) ağırlıklı olarak gıda sektöründe kullanılmaktadır. Doğaya ve insan sağlığına zarar vermez.

* Doğal Pas Önleyicidir

Demir içeren metal yüzeylerin üzerinde soda kaldığı sürece pas oluşmaz. Serbest nem ve asidik durumda pas oluşumu gerçekleşir. Saf Sodyum Bikarbonat asidik etkilere karşı tampon vazifesi görür, serbest metal iyonlarının açığa çıkmasını önler ve pas oluşmaz.

* Yüksek İşçi Sağlığı

Soda (Sodyum Bikarbonat) insan kimyasının bir parçası olması dolayısıyla yüzey kumlama işlemi sırasında insan sağlığına hiçbir zarar vermez. Sodanın solunması, deriye teması zararsızdır ve yüksek emniyetli kumlama imkanı sağlar.

* Kötü Kokuları Giderir

Soda kumlama sadece istenmeyen atıkları temizlemekle kalmaz, aynı zamanda kötü kokuları da giderir.

* İşlem Sırasında Kıvılcım Çıkarmaz

Soda yüzey işlem materyali kumlama esnasında kıvılcım çıkarmaz. Rafineri, kimyasal fabrikaları gibi riskli yerlerde kumlama işlemi için çok uygundur

* Yüzey Üzerindeki Çatlakları Ortaya Çıkarır

Standart kumlama sarf malzemeleri kaplamaları veya atıkları temizlerken, ana yüzeyde olması muhtemel çatlakları kapama eğilimi gösterir. Bu durum muhtemel çatlakların tespitini oldukça zorlaştırır. Soda kumlama ise yüzeyi temizlerken çatlakların içini de temizleyerek, çatlakları kolay görünür hale getirir.

* Küçük Kanallarda Tortu Bırakmaz

Soda suda çözünebildiğinden dolayı, kumlama sonrasında yapılacak yıkama ile kritik makine parçalarındaki küçük kanallarda tortu olarak kalıntı bırakmaz. Klasik kumlar ise suda çözünmediğinden dolayı küçük kanallarda kalabilir ve makinaların operasyonu sırasında makineye zarar verebilir.

* Yüzey Asitlerini Azaltır

Asit ve alkalilere karşı Sodyum Bikarbonat yüksek güçte bir tampon işlevi görür. Yüksek asidik seviyelerinde, asit yağmuru ve buhar kazanı kül oluşumları söz konu ise; soda ile yapılacak kumlamayla kaplama hataları en aza iner.